سرامیک معمولی یا پرسلان ؟


خانم کاروان مقدم 13 تیر 1400 دقیقه مطالعه
iOS 14

از دغدغه هایی که بسیاری از مهندسان و صاحب خانه ها با آن روبه رو هستند، این است که به هنگام ساخت و یا بازسازی یک ساختمان میخواهند بهترین متریال را به کار گیرند. سرامیک از جمله موادی است که تاثیر بسزایی در نمای ظاهری ساختمان دارد، بنابراین همیشه باید همه جوانب را در انتخاب سرامیک بررسی کرد.
اگر سری به بازار سرامیک زده باشید بی شک نام سرامیک پرسلان را از زبان فروشندگان شنیده اید. باید گفت بسیاری از افرادی که در صنعت کاشی و سرامیک مشغول به فعالیت هستند، دو واژه پرسلان و سرامیک را به جای هم به کار می‌برند. اما آیا واقعا تفاوتی بین سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی وجود دارد؟
باید گفت از دید مصرف کنندگان کاشی و سرامیک، سرامیک معمولی و پرسلان از نظر ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند و بسیاری به دلیل نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی ، این دو سرامیک را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.
البته لازم به ذکر است فروشندگان هم به دلیل گران تر بودن سرامیک پرسلان، در مواردی که نیاز مصرف کننده با سرامیک معمولی برطرف میشود، با بیان تفاوت هایی او را مجاب می کند تا سرامیک پرسلان را انتخاب و در نهایت خریداری کند و در بیشتر مواقع این اتفاق هم می افتد.
ما در این مقاله پس از معرفی سرامیک پرسلان ، سوال “سرامیک پرسلان یا معمولی ؟” را با بیان تفاوت های این دو از زوایای مختلف پاسخ می‌دهیم. پس پیشنهاد ما به شما این است،تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سرامیک پرسلان چیست؟

سرامیک پرسلان از ترکیب خاک رس، فلدسپات یا گرانیت و سیلیس بوده که در فشار و حرارت بالایی تولید و بعد از پخت سفید و متراکم شده و در نهایت به بازار عرضه میشود.
پرسلان از دو نوع پولیش و لعاب دار بوده و به دلیل به کارگیری جدیدترین تکنولوژی در ساخت آن جزء باکیفیت ترین محصولات از خانواده بزرگ سرامیک به شمار می‌رود.
امروزه انواع مختلفی از سرامیک پرسلان در دنیا تولید می‌شود. شفافیت خاص پرسلان استخوانی موجب شده تا در کشورهای آمریکا و بریتانیا بیشترین استفاده را داشته باشد.
به دلیل استحکام بالا و زیبایی منحصر به فرد سرامیک پرسلان، از آن در سازه های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود و هم چنین مقاومت در برابر مواد شیمیایی باعث شده تا بهترین گزینه برای بیمارستان ها و آزمایشگاه ها باشد.

سرامیک معمولی چیست ؟

فرایند تولید آن به این شکل است که در دمای بالاتر از 1000 هزار درجه پخته شده و دارای دو نوع لعاب دار و بدون لعاب بوده و لعاب هایی که برای سرامیک معمولی به کار گرفته می‌شود اغلب شامل انواع مات، براق، ساده، گلدار، رنگی و یا سفید می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر کلیک کنید.

6 تفاوت سرامیک پرسلان با سرامیک معمولی

همانطور که میدانید هر کدام از سرامیک های پرسلان و معمولی ویژگی های مخصوص به خود دارند. درست است از نظر ظاهری بسیار شبیه هم هستند اما وجود تفاوت هایی باعث شده تا هریک در اماکن مختلفی استفاده شود.
گفتنی است سرامیک پرسلان به دلیل پوشش سختی که دارد هم برای محیط های داخلی و هم فضای باز بسیار مناسب است. اما توصیه می‌شود سرامیک های معمولی برای مکان هایی که رفت وآمد بیشتری دارند یا وسایل های سنگین داخل آن نگه داری می‌شود، استفاده نشود. اگر چه دیده شده در بسیاری از موارد سرامیک های معمولی در این امکان به کار رفته اما پس از مدتی بر اثر ضربات دچار شکستی می‌شود.
هم چنین سرامیک های پرسلان به دلیل آن که در برابر ضربات و خراش ها مقاومت بالایی دارد، در اماکنی که در برابر گرما و سرمای بیش از حد معمول هستند همانند بالکن و… به مصرف کنندگان پیشنهاد می‌شود.
در ادامه قصد داریم تا 6 تفاوت اصلی را شرح دهیم :

مواد اولیه و تولید

همانطور که گفته شد کاشی پرسلان از ماسه ریز و مواد طبیعی از جمله فلدسپات، گرانیت و سیلیس و هم چنین خاک رس مخصوص در کارخانه های کاشی و سرامیک تولید می‌شود.
اما مواد اولیه که برای سرامیک های معمولی به کار گرفته می‌شود شامل خاک رس معمولی، ماسه و چند نمونه از افزودنی ها برای افزایش مقاومت می باشد.
سرامیک پرسلان را در شرایط خاصی که دما و فشار بالاتری دارد، داخل کوره قرار میدهند و از نظر بافت، سرامیک پرسلان بافت محکم تری دارد. همین موضوع موجب شده تا سرامیک پرسلان در بازار به سرامیکی با استحکام بالا شناخته شود.
به طور کلی از نظر مواد اولیه و تولید کاشی پرسلان شرایط مناسب تری دارد.

مقاومت

یکی از معیارهایی که بسیاری از مهندسان و مصرف کنندگان نسبت به کف پوش ها و دیوار پوش ها حساس ترند، مقاومت آنها است. مقاومت سرامیک پرسلان نسبت به سرامیک معمولی به دلیل دارا بودن منافذ کمتر و بافت فشرده تر، بسیار بالا بوده و هم چنین در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم است.
سرامیک پرسلان به دلیل مقاومت در برابر تغییرات دما ،خراش های سطحی و ضربات سنگین میتوان گفت نسبت به سرامیک معمولی عمر بالایی داشته و مصرف کننده تا سال ها میتواند از آن استفاده کند.

تفاوت سرامیک پرسلان با معمولی

تفاوت سرامیک پرسلان با معمولی

نصب

یکی از مسائلی که بسیاری از نصاب های کاشی و سرامیک با آن درگیر هستند، نصب سرامیک های پرسلان است. نصب سرامیک پرسلان به دلیل متراکم و محکم بودن بافت آن نسبت به سرامیک معمولی دشوار بوده و به زبان ساده میتوان گفت نصب سرامیک پرسلان، کار هر نصابی نیست و برای آن که تمیز و با تراز مناسبی نسبت به زمین یا دیوار نصب شود باید توسط کارشناس با تجربه انجام شود.
برای برش دادن سرامیک پرسلان از تیغه الماس استفاده می‌شود از این رو اگر فردی که تجربه کافی در این کار نداشته باشد، اقدام به نصب آن کند ممکن است با فشار اضافه به آن باعث شکستن سرامیک شود. هم چنین از نظر وزنی، وزن بیشتری در مقایسه با سرامیک معمولی داشته بنابراین حتما باید به هنگام حمل و نقل مراقبت های لازم را داشت.

تعمیر و نگهداری

از تفاوت های سرامیک پرسلان و معمولی می‌توان به تعمیر و نگهداری آنها اشاره کرد. باید گفت به دلیل کیفیت و مقاومت بالایی که سرامیک پرسلان دارد، هزینه نگهداری آن به نسبت معمولی کمتر بوده اما چنانچه نیاز به تعویض باشد باید در کنار هزینه سرامیک، هزینه نصاب هم در نظر گرفت.
سرامیک معمولی را می‌توان هر فردی حتی افرادی با تجربه کم، آن را با کمی دقت تعویض و نصب کرد.
همانطور که در ابتدا گفته شد سرامیک پرسلان عمر طولانی تری دارد به شرطی که در نگهداری آن دقت لازم را داشته باشید.

قیمت

امروزه با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی از فاکتورهایی که بسیاری به هنگام خرید سرامیک به آن توجه دارند، قیمت آن می باشد.
کاملا مشهود است با توجه به مسائل کیفیتی و استحکام بالای سرامیک پرسلان، قیمت آن هم در مقایسه با سرامیک معمولی گران تر است.
برای مصرف کنندگانی که میخواهند در هزینه ها صرفه جویی داشته باشند سرامیک معمولی میتواند بهترین گزینه برای آنها باشد.

ظاهری

در این قسمت که آخرین تفاوت میان سرامیک پرسلان و معمولی است باید گفت سرامیک های پرسلان و معمولی از لحاظ ظاهری و طراحی تفاوت های بسیار چشمگیری دارد. البته لازم به ذکر است سلیقه هر فردی در این زمینه کاملا متفاوت بوده اما با توجه به بررسی های انجام شده از مصرف کنندگان، بیشتر آنها سرامیک های پرسلان را از نظر ظاهری زیباتر و شکیل تر از سرامیک های معمولی می‌دانند.

سخن آخر
ما در این مقاله با بیان تفاوت های سرامیک پرسلان و معمولی سعی کردیم شما را در رسیدن به پاسخ این سوال “سرامیک پرسلان یا معمولی ؟” یاری کنیم.
حال از شما میخواهیم تجربه خود را در زمینه‌ی استفاده از سرامیک پرسلان در قسمت نظرات با ما به اشتراک بذارید.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*